çağrı

Each syndicate/group/union organizes its activities autonomously with their own focus. The following call to action is part of a common framework that will help to visually connect those activities and support communication on the global level. Feel free to subscribe and/or contact the Global May Day 2019 mailing list [globalmayday[AT]lists.riseup.net], if you support the call and/or want to connect with others to establish a solidarity partnership.


Global May Day 2019
1 Mayıs 2019

Bazi sendikalar FAU (Serbest Calisma Birligi) ve IWW (Dünya Endüstri Iscileri) tarafindan baslatilan bu sagri ile, dünya capindaki sendiklarin ve girisimcilerin 1 mayis eylemlerini gözle görünür bir bicimde bir boyut kazandirmak icin bir birlik icinde gerceklestirmelerini tesvik ediyoruz.

Iscilerin ve Ögrencilerin dayanasarak bir araya gelmelilerdir, cünki nerde yasarsak yasayalim. Kear ve cikarlara karsi ayni mücadelede eyer aliyoruz. Sosyal hizmetlerin kesilmesi, Maas ücretlerin düsürülmesi, Hayat ve yasan kosullarin zorlasmasi, Ögrenci ücretlerin artmasi ekonominin düsüs noktasindan bir kac belirtiler. Bu zorlasan Hayat kosullarin sebebi oaln Sömürü ve rekabete dayli yasamin tüm alanlarinin ticarilesmini saglayan sistemdir.

Is yerlerinde ve okularda artan baski. Iscilerin, Cocuklarin ve Genclerin olumsuz yönde etkilemektedir. Piyasa ekonomisinin mekanizmaleri ve nuna bagi olan ulus-devletin kisiye göre becelerini tesvik etmek yerine, rekabetciligi ve kazanc degerin yüksek olan islerin üretimini öncelik göstermektedirlerdir.

Sadece sistemi bozmak degil, onlarin üstlerinden gelecegiz !

Kapitalist sisteme, güvencesiz calisma ve yasam kossularina karsi Iscilerin ve Ögrencilerin birlesmesi büyük önlem tasimaktadir. Bu tür birlesimler aracigi ile önemli yerel iliskiler görünür hale getire bilinir. Iscilerin pazarlik gücünün artmasi icin deger zincirleri iindeki gücler ile birlikte calismalilardir.
Güney Afrika’nın Marikana kentinde gerceklesen madencilerin grevine eger Almanya’daki BASF’in kimyasal tesislerindeki işçilerin birlikte hareket
etmis olsalardi 2012’deki katliamı bu tür baglanti ve birlikte
calismalar ile önlene bilinirdi.
Diger bir örnek ise, 27 Kasim 2018 yilinda Sri Lanka da H&M iscilerin özellikle üretim bölümünde calisan Terci iscilerin ücrt yetersizligine karsi baslatmis olduklari protestolar ayni gün ABD ve avrupadaki H&M mazalarin önünde gerceklesmistir. Dayanismanin önemini görmekteyiz. Aynısı Amazon’daki iş durmaları için de geçerlidir Örnegin : Polonya’daki Amazon merkezlerinin geri dönüş merkezleri olarak kullanılmasından dolayi ‘’Verdi’’.2016’da Almanya’da lojistik merkezlerinde eylemler düzenlendi. Bu sebepten kurulan Amazon eylem guruplari gün gectikce bir biri ile daha cok kenetleniyor ve baglantilari kuvvetli tutuyor.
Son olarak kendilerini güvencesiz çalışma koşullarına karşı savunan ve onları ulusal sınırlar boyunca organize eden IT sektöründeki iscilere dikkat çekmek istiyoruz. Örnek olarak, Oyun İşçileri (Game Worers Unite!) birlesmelerini tesvik ediyoruz! ve geçen Kasım ayında Google çalışanları tarafından düzenlenen protest eylemlere dünya genelinde 50 şehirde on binlerce insan katıldı


1 Mayıs 2019’da birleselim, bu günlerde irkciligin ve fasizimin arttigi dönemde ayri kurumlarda ari eylemlerde yer almak degil. Güzel bir Yasam icin Dayanasalim.

Sınırların ötesindeki herkes için daha iyi bir yaşam için…

#1world1struggle

1w1s

_____
Initial supporters of this call:
Bangladesh Anarcho-Syndicalist Federation | Free Workers’ Union (FAU) Hamburg | Inter-Factory Workers’ Federation (FBLP) Jakarta | Forum for IT Employees (FITE) India | Garment Workers’ Trade Union Center (GWTUC) Bangladesh | Industrial Workers of the World (IWW) Gainesville | Industrial Workers of the World (IWW) Hamburg

Leave a Reply